Jakie kredki wybrać? Święto kredki! 0
Jakie kredki wybrać ? Święto kredki!

Kredka i jej kolorowa historia


Czy wiecie, że najstarsza odnaleziona kredka liczy 10 tys. lat i pochodzi z epoki kamienia. Narzędzie to zostało stworzone ze skamieniałego kawałka ochry, prawdopodobnie była używana do ozdabiania ludzkiego ciała lub wyrobów ze skóry.
Kredki, czyli w tłumaczeniu języka polskiego to słupek / stożek rysujący, stworzony z węgla drzewnego lub wosku. Tego typu kredki były używane już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Szczególnie portretom wykonanym w technice enkaustyki przypisuje się miano portretów wykonanych za pomocą pierwszych woskowych kredek.

 Ostrowski, Janusz A. (1966) "Portret fajumski ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" in Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie, 10, p. 13


Pod koniec XVII wieku niemiecki litograf Alois Senefelder, opracował kredkę litograficzną.
Natomiast pierwsze drzewne kredki w drewnianej oprawie zawdzięczamy dobrze znanej firmie Faber - Castell. W 1761 niewielka produkcja znajdująca się w Niemczech pod nazwą Kasper Faber rozpoczęła produkcję pierwszych kolorowych kredek. Marka Faber - Castell już 1920 r. oferowała ponad 60 różnych kolorowych kredek dla artystów.
Dopiero w XIX wieku powstały kolejne firmy produkujące kolorowe kredki:
1806 r. powstanie firmy Lyra.
1832 r. przedsiębiorstwo Derwent rozpoczyna produkcję kredek.
1834 r. firma Steadtler produkuje pierwszą swoją kredkę.
1890 r. wchodzi na rynek Koh-I-Noor.
1924 r. Szwajcarska marka Caran d'Ache rozpoczyna swój podbój.
1930 r. Lyra bądź Derwent wyprodukowują pierwsze kredki akwarelowe.
Pierwsze kredki dziecięce na skalę produkcji masowej, zawdzięczamy kredkom Crayola i marce Binney & Smith. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch francuskich słów węgiel drzewny oraz olej.

W Polsce natomiast pierwsze tego typu kredki dziecięce były produkowane w 1889 r. pod dobrze znaną nazwą Bambino, ale produkcja nie była na tak dużą skalę, jak Crayola.


Do wyboru, do koloru. Jakie są rodzaje kredek?


- olejowe - kredki ołówkowe z unikatowym składem rysika. Inspirowane tradycyjnymi technikami szkicu, wykorzystującymi głównie sepię, czerń i biel. Twardsze niż typowe kredki ołówkowe
- akwarelowe - w skład wchodzi pigment wymieszany z gumą arabską, żółcią i gliceryną. Uzyskane w ten sposób właściwości pozwalają na rozcieńczanie wodą i malowanie niczym farbami akwarelowymi
- pastele olejne - skład to: pigmenty, glinka, wosk i olej (który jest spoiwem)
- pastele suche - skład to: pigment, spoiwo i (najczęściej) kreda i/lub glinka, w tym wyróżniane są pastele miękkie (mniejsza ilość spoiwa) oraz twarde (większa ilość spoiwa)
- artystyczne - kredki o wysokiej jakości grafitach, nasyconych pigmentach i idealnej jakości rozprowadzania. Tworzono dla najbardziej wymagających twórców, którzy profesjonalnie zajmują się rysunkiem
- świecowe i woskowe - aktualnie nazwy stosowane zamiennie, ale pierwotnie jedne były tworzone z parafiny (świecowe), a drugie z wosku pszczelego (woskowe)
- plastikowe - podobne do powyższych ale stworzone z włókien polietylenu lub innych tworzyw z dodatkiem pigmentu i wosku, są bardziej odporne na złamanie, aniżeli woskowe
- bezdrzewne - w całości stworzone z grafitu zabezpieczone lakierem
- grafionowe - stworzone ze sztyftu wykonanego z glinki kaolinowej
- żelowe - zazwyczaj wykręcane z plastikowego opakowania, a kolory są nasycone bez konieczności silnego dociskania do powierzchni
- kredki do twarzy - bezpieczne dla skóry, łatwo zmywalne, a konsystencja przypomina szminkę
- kredki do kąpieli - swobodnie możemy pisać po glazurze, wannie czy prysznicu, a do zmycia wystarczy woda z mydłem.


Warto pamiętać także, że kredki przez długi czas były popularnym narzędziem piśmienniczym, gdyż były tańsze, a długopisy zostały spopularyzowane dopiero w XX wieku.
Wielu dobrze znanych artystów tworzyło swoje prace za pomocą kredek m.in. Pablo Picasso, Claude Monet, czy polscy artyści jak Witkacy, czy Artur Grottger.


Jak widać kredek jest wiele i w zależności czego konkretnie potrzebujemy to na pewno znajdziemy coś idealnego dla siebie.

A wy jakie kredki lubicie najbardziej?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl