Promocje
Zestaw pędzli Cobra seria 215 - 2 szt.
Zestaw pędzli Cobra seria 215 - 2 szt.

16,02 zł

Cena regularna: 17,80 zł

Najniższa cena: 17,80 zł
szt.
Zestaw pędzli Amsterdam 600 2 szt. XL
Zestaw pędzli Amsterdam 600 2 szt. XL

59,39 zł

Cena regularna: 65,99 zł

Najniższa cena: 65,99 zł
szt.
Zestaw pędzli Amsterdam 600 3 szt M
Zestaw pędzli Amsterdam 600 3 szt M

28,30 zł

Cena regularna: 31,45 zł

Najniższa cena: 31,45 zł
Zestaw pędzli szczecinowych ArtCreation 210M - 3 szt.
Zestaw pędzli szczecinowych ArtCreation 210M - 3 szt.

35,01 zł

Cena regularna: 38,90 zł

Najniższa cena: 36,95 zł
szt.
Pędzel Van Gogh 304 - 8 - skośny ząbkowany
Pędzel Van Gogh 304 - 8 - skośny ząbkowany

22,77 zł

Cena regularna: 25,30 zł

Najniższa cena: 25,30 zł
szt.
Zestaw okrągłych pędzli naturalnych Rembrandt seria 110 - 3 szt.
Zestaw okrągłych pędzli naturalnych Rembrandt seria 110 - 3 szt.

99,27 zł

Cena regularna: 110,30 zł

Najniższa cena: 110,30 zł
szt.
Pędzel akwarelowy Van Gogh - 6 - Travel Brush
Pędzel akwarelowy Van Gogh - 6 - Travel Brush

13,14 zł

Cena regularna: 14,60 zł

Najniższa cena: 14,60 zł
szt.
Pędzel Van Gogh 303 - 14 - rybi ogon
Pędzel Van Gogh 303 - 14 - rybi ogon

22,77 zł

Cena regularna: 25,30 zł

Najniższa cena: 25,30 zł
szt.
Pędzel Van Gogh 304 - 14 - skośny ząbkowany
Pędzel Van Gogh 304 - 14 - skośny ząbkowany

22,77 zł

Cena regularna: 25,30 zł

Najniższa cena: 25,30 zł
szt.
Pędzel Van Gogh 362 - 150 mm (6") - płaski szeroki
Pędzel Van Gogh 362 - 150 mm (6") - płaski szeroki

54,67 zł

Cena regularna: 60,80 zł

Najniższa cena: 60,75 zł
szt.
Pędzel Van Gogh 362 - 200 mm (9") - płaski szeroki
Pędzel Van Gogh 362 - 200 mm (9") - płaski szeroki

97,55 zł

Cena regularna: 108,39 zł

Najniższa cena: 108,39 zł
Zestaw pędzli syntetycznych 3 szt. płaskie Art Creation National Gallery 243M
Zestaw pędzli syntetycznych 3 szt. płaskie Art Creation National Gallery 243M

13,32 zł

Cena regularna: 14,80 zł

Najniższa cena: 14,80 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Pastele suche

Aplikatory Sofft PanPastel Starter Set Zestaw narzędzi 8 szt. Aplikatory Sofft PanPastel Starter Set Zestaw narzędzi 8 szt.
Producent: PanPastel
Cena: 50,20 zł

Pastele suche to idealny wybór dla każdego artysty, poszukującego wszechstronności i intensywności barw. Ich bogate, żywe kolory zapewniają nieskończone możliwości twórcze. Bez względu na to, czy tworzysz pejzaże, portrety czy abstrakcje, suche pastele pozwolą Ci wyrazić swoją wizję artystyczną.

Zamów suche pastele w kredce, sztyfcie lub krążku pigmentowym. Sięgnij po nasze produkty – kliknij w jeden z nich, aby poznać specyfikację. Skorzystaj z promocji na wybrany asortyment. Zapisz się do newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy.

Czym są pastele suche?

Pastele suche to bardzo popularny środek rysunkowy, który wytwarzany jest z kredy, glinki lub gipsu oraz pigmentu na bazie spoiwa żywicznego. Pastele suche z reguły mają formę kredki w drewnie - tzw. kredki pastelowe - lub okrągłego sztyftu, jednakże dostępne są także media o przekroju prostokątnym, oraz w formie krążka pigmentowego lub inaczej „w okrągłym pojemniczku”. Wyglądem przypominają kredę i podobnie też zachowują się na podłożu – kruszą się i bardzo łatwo można je rozprowadzić.

Choć pastele suche są środkiem rysunkowym, to sposób posługiwania się nimi bardziej przypomina technikę malarską aniżeli rysowanie. Podobnie zresztą jest z efektem uzyskiwanym na powierzchni.

Co ważne, prace wykonane tą techniką są niezwykle delikatne i bardzo wrażliwe na warunki panujące w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Aby utrwalić i zabezpieczyć efekt, rekomenduje się użycie odpowiedniej fiksatywy. Jest to (konkretny) preparat, który dedykowany jest do utrwalania prac wykonanych pastelami, kredkami, ołówkami i węglem. Występuje w aerozolu oraz bardzo rzadko w płynie.

 

Jakie są rodzaje pasteli suchych?

Wyróżnić można następujące rodzaje pasteli suchych:

 • Pastele suche miękkie – mają delikatną konsystencję i są sypkie. Nadają one pracom rysunkowym charakter malarski. Artyści korzystający z tego rodzaju medium mogą bardziej skupić się na plamie i efekcie przejścia kolorów - mniej zaś na detalach. Delikatność i miękkość pasteli pozwala na nakładanie kolorów na siebie. Za pomocą specjalnych rozcieraczy można wówczas tworzyć ciekawe efekty graficzne. 
 • Pastele suche twarde – w składzie pasteli twardych znajduje się więcej spoiwa, co powoduje, że są one mniej kruche i delikatne od miękkich. Nadają się do rysowania szczegółów, jak i pokrywania większych obszarów.

Jakiego podłoża używać do rysowania pastelami?

Podobraziem dla pasteli suchych jest z reguły papier fakturowany. Do rysowania korzysta się z ziarnistych powierzchni z uwagi na sposób, w jaki medium trzyma się do podłoża.

W sklepie plastycznym Storm posiadamy specjalistyczne bloki do pasteli suchych, a także dedykowane do technik mieszanych, które jeśli posiadają fakturę, również się do nich nadadzą.

Jakie akcesoria wykorzystuje się do rysowania pastelami?

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które przeznaczone są do pasteli:

 • Podczas pracy przy użyciu pasteli suchych bardzo często wykorzystuje się rozcieracze, nazywane także wiszerami, za pomocą których można tworzyć subtelne przejścia między kolorami, lub nakładać sypki pastel.
 • Innym istotnym produktem jest wspomniana już fiksatywa. To z jej pomocą możliwe jest zabezpieczenie pracy przed osypywaniem się pigmentu.
 • Artyści, którzy chcą zabezpieczyć dłonie przed zabrudzeniem podczas malowania, mogą skorzystać ze specjalnych uchwytów. Przypominają one ołówek typu „Kubuś”.
 • Na samym końcu warto wybrać odpowiedni papier (podobrazie). Powinno być ono fakturowane, szorstkie.

Różnica między pastelami olejnymi a suchymi?

Zasadniczą różnicą, występująca między pastelami olejnymi a suchymi, jest ich skład.

Pastele olejne zawierają w sobie glinkę, wosk, olej, będący spoiwem, oraz pigment.

Z uwagi na specyfikę składu pastele olejne dają nieco inny efekt. Olej oraz wosk pełnią rolę kleju. Dzięki nim pigment zdecydowanie mocniej przywiera do podłoża – w odróżnieniu do pasteli suchych, gdzie należy zabezpieczyć pracę.

Co więcej, pastelami olejnymi można nakładać znacznie grubsze warstwy. Nakładanie ich na siebie powoduje powstanie tekstury. Dodatkowo pastele olejne można rozcieńczać terpentyną lub olejem lnianym, dzięki czemu możemy uzyskać laserunkowy efekt, jak w przypadku farb olejnych.

Jakie pastele znajdziesz w naszym sklepie?

W naszej ofercie znajdziesz:

 • Zestawy pasteli suchych.
 • Pastele suche Renesans - zaliczane są do miękkich (w których ilość spoiwa zredukowana jest do minimum) i mogą być także rozpuszczane w wodzie.
 • TOISON D'OR Koh-I-Noor - pastele suche TOISON D'OR zostały wyprodukowane z najwyższej jakości składników. Do ich wytworzenia został użyty bardzo trwały i jednolity pigment oraz bardzo drobno sproszkowane naturalne substancje na bazie węglanu wapnia, minerału kalcytu lub kredy. Są bardzo delikatne, dzięki czemu świetnie się rozcierają.
 • Rembrandt Royal Talens - miękkie pastele Rembrandt są oparte na najczystszych rodzajach kaolinu i wysokiej koncentracji najlepszej jakości pigmentów, które zapewniają najwyższy stopień odporności na światło.
 • Pastel Pencils Derwent - kredki Derwent Pastel można temperować do wykonywania szczegółowych prac oraz mieszać, rozmazywać i blendować, aby uzyskać szereg efektów. Miękka i mieszalna, bardzo drobna pudrowa konsystencja jest idealna zarówno do luźnych, jak i szczegółowych prac.
 • Pastela Gioconda 8820 -  są odpowiednie nawet do bardzo dokładnych rysunków – wkład pastelowy o średnicy 3.8 mm umożliwia rysowanie najdrobniejszych szczegółów. Można stosować je również jako uzupełnienie klasycznych suchych pasteli. 
 • Pastele PanPastel - pastele suche w formie innowacyjnych krążków pigmentowych. Dedykowane aplikatory pozwalają na tworzenie różnorodnych efektów

Zamów pastele w kredkach lub w sztyfcie w sklepie online Storm

Rysowanie pastelami suchymi wymaga cierpliwości i zaangażowania - posługiwanie się tym medium nie należy bowiem do najłatwiejszych. Początków tej techniki należy doszukiwać się u schyłku XV wieku, natomiast szczyt popularności datowany jest na wiek XVIII – szczególnym uwielbieniem darzyli ją portreciści.

Obecnie pastele są jedną z najczęściej stosowanych technik – zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów rysunku i malarstwa. Dołącz do nich, sięgając po pastele suche w doskonałych cenach – zamów kredki pastelowe suche na sztuki lub dowiedz się, ile kosztują poszczególne zestawy, korzystając z filtra zamieszczonego na górze strony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium