Jak zacząć malować farbami olejnymi? 0
Farby olejne

Farby olejne, skąd pochodzą?
Pierwsze prace wykonane w technice olejnej zostały odnalezione w Indiach i datuje się je pomiędzy V, a IX w. Natomiast na Europejskim podwórku za wynalazcę dobrze znanych, cenionych i klasycznych farb olejnych uznaje się znanego flamandzkiego malarza Jana van Eycka. Przez wiele lat autor nie zdradzał swojej receptury farb, ale tuż przed śmiercią sekret powierzył, dla Antonello da Messina. Włoscy mistrzowie pokochali nowe farby. Bardzo szybko stały się popularne do tego stopnia, że wyparły temperę, która wcześniej była głównym narzędziem pracy. Triumf zdobyły dzięki szerokiej gamie barw, dłuższemu czasowi schnięcia, dzięki czemu malarze mieli większy komfort w mieszaniu i poszukiwaniu idealnych kolorów do swoich obrazów.


Tradycyjne malarstwo olejne


1. Wstępny szkic najlepiej wykonać węglem lub neutralnym kolorem dla naszego obrazu, który rozpuszcza się pod wpływem oleju i farb. W przypadku ołówka czy kredek może pozostać widoczny ślad, jeśli nakładamy cienką warstwę.
2. Następnie najlepiej namalować podmalówkę, która zazwyczaj jest wykonana z brązów, szarości, czy innego koloru, który będzie dominował w naszym obrazie. Podczas tworzenia podmalówki, dobrze jest działać w monochromacie, gdyż ma za zadanie zaznaczenie światła i cienie.
3. Podczas nakładania pierwszej i kolejnych warstw należy pamiętać, aby zaczynać od kolorów najbardziej rozcieńczonych olejem oraz najciemniejszych (laserunek). Jeżeli jednak nałożymy pierwszą warstwę inpasto, a następnie nałożymy rozcieńczoną farbę, to obraz może nam popękać i stworzyć odpryski. Niestety nie zawsze unikniemy takiego efektu, chociażby wynika to od jakości oleju, sposobu przechowywania i warunków wystawienniczych.
4. Do rozcieńczania używajmy oleju lub specjalnych mediów (NIE TERPENTYNY). Rozpuszczalniki jak terpentyna jak sama nazwa wskazuje- rozpuszczają, przez co farba traci wiele swoich możliwości w tym charakterystycznego blasku i nasycenia. Rozpuszczalniki to media do czyszczenia naszych narzędzi jak pędzle, szpachelki, szmatki czy palety.
Ostatnie szlify, czyli werniksowanie.

Farby olejne wysychają długo, co jest zaletą i zmorą jednocześnie, szczególnie gdy już mam skończony obraz... Jeśli tworzymy dzieło życia, warto pamiętać o zawerniksowaniu. Dostępne są różne werniksy m.in. w płynie lub w sprayu. Chociaż obraz wydaje się na suchy, to warto pamiętać, aby poczekać jeszcze kilka miesięcy z zabezpieczeniem naszej pracy. Całkowite schnięcie obrazów olejnych może zajmować nawet rok.


Farby olejne wysychają długo, co jest zaletą i zmorą jednocześnie, szczególnie gdy już mam skończony obraz... Jeśli tworzymy dzieło życia, warto pamiętać o zawerniksowaniu. Dostępne są różne werniksy m.in. w płynie lub w sprayu. Chociaż obraz wydaje się suchy, to warto pamiętać jednak, aby poczekać jeszcze kilka miesięcy z zabezpieczeniem naszej pracy. Całkowite schnięcie obrazów olejnych może zajmować nawet rok.
Opisana powyżej metoda opisuje tradycyjną technikę, jeśli chcemy malować inaczej, nic nam nie stoi na przeszkodzie ;)

Malarstwo olejne, co jest potrzebne?


  1. farby olejne - wystarczy kilka podstawowych kolorów

  2. pędzle - najlepiej szczecinowe, ale jest wiele twórców, którzy preferują syntetyczne dzięki gładkiemu wykończeniu.

  3. szpachelki - jeśli chcemy tworzyć prace w stylu alla prima, ale także świetnie nadają się do mieszania kolorów.

  4. media - w zależności od potrzeb, możemy potrzebować większej ilości różnych mediów, ale absolutnym must have, jest olej oraz rozpuszczalnik do czyszczenia narzędzi terpentyna lub benzyna lakowa.

  5.  szmatka - zwykła bawełniana szmatka, lub stara koszula, która posłuży do wycierania narzędzia podczas pracy.
  6. podobrazie - najlepszym podłożem w malarstwie olejnym jest podobrazie wykonane z płótna bawełnianego lub lnianego. Natomiast na początek naszej przygody idealnie sprawdzą się bloki do malarstwa olejnego lub tablice malarskie.
  7. sykatywa - przyśpiesza czas schnięcia farb


Teraz jak już wszystko wiemy, wystarczy chwycić pędzle w dłoń i zacząć malować. Zacznijmy jednak na początek od prostych przedmiotów oraz poćwiczmy tworzenie nowych barw. Gdy już opanujemy podstawy, możemy ponieść się tłustemu szaleństwu.

 

Współczesne farby olejne

Dzisiejsze farby olejne nie wymagają nadwornych czeladników i specjalnych receptur, gdyż to wszystko gwarantują nam producenci. Od niedawna dodatkowo znajdziemy farby olejne wodorozcieńczalne, które nie wymagają używania rozpuszczalników, a wystarczy woda. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl