
Odpowiedź jest zaskakująco prosta - żaden dostępny na rynku gotowiec nie będzie dopasowany do każdego idealnie. W odróżnieniu od stworzonego przez nas, gdzie planujemy jak chcemy, raz będziemy potrzebować dosłownie parę centymetrów do zanotowania, a innym razem rozpiszemy się na kilka stron. Wszystko dozwolone.
Bullet Journal - jest to metoda organizacji osobistej w formie planeru na papierze, opracował ją Ryder Carroll. Carroll to projektant produktów cyfrowych i autor. Od dzieciństwa miał problemy ze skupieniem, postanowił więc opracować system, który pomoże rozwinąć produktywność. Dzięki temu można organizować nie tylko swoje życie prywatne, lecz także obowiązki pracownicze. System ten opisał w książce „ Metoda Bullet Journal” w 2018 roku.
Niektórzy kuszą się o powiedzenie, iż pierwszą bullet jurnarelką była Bridget Jones, która to w swym słynnym dzienniku skrupulatnie zapisywała parametry życiowe, postanowienia noworoczne, kalorie, promile i ilość nikotyny.
Co powinien zawierać Bullet Journal i co potrzeba by zacząć?
Zasada jest bardzo prosta:
- zapisz w notatniku wszystko to, co pozwoli Ci się nie pogubić i ogarnąć czas, to, co jest dla Ciebie ważne i to, o czym nie chcesz zapomnieć. Piszesz, co masz aktualnie do wykonania, układasz punktowo i odhaczasz to, co zrobione. Przesuwasz to, co masz jeszcze do wykonania albo skreślasz i dajesz sobie spokój. Żeby się nie pogubić, stosuje się spis treści. Dla wygody nie według numerów stron, tylko zawartości.
Do stworzenia swojego Bullet Journal potrzebujesz UWAGA! tylko dwóch rzeczy: notatnika i długopisu.
Oczywiście grono estetów będzie wykorzystywało dużo więcej akcesoriów.
Bullet journalerzy dzielą się, z grubsza rzecz biorąc, na dwa obozy: zadaniowców i estetów.
Zadaniowcy zakładają zeszyt żeby wszystko wypunktować, zapisują cele dzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne; lubią robić podsumowanie i się z niego rozliczać. Skupiają się na tym, co jest w zeszycie, a nie jak on wygląda.
Esteci natomiast fizycznie również robią to samo, zapisują swoje życie w notatkach, jednak dla niech największą radość sprawia samo tworzenie. Bardzo ważne jest by ten dziennik wyglądał pięknie, miał styl i cieszył oko. Ma być ślicznie i praktycznie.
Dla estetów do stworzenia swojego dziennika z pewnością pomocne będą:
Dzięki nim można stworzyć małe zakładki, zastępujące np. spis treści.
Taśma sprawdzi się też do zakrycia błędów, czy po prostu jako element dekoracyjny. Dostępna szeroka gama kolorów wzorów, z pewnością przyciągnie uwagę.
- Pieczątki
U nas w zestawie 70 stempli zamkniętych w cudownej, drewnianej kasetce vintage. Pieczątki świetnie uwydatnią każdy rozdział i dodadzą dekoracyjnego akcentu.
Ta metalowa zakładka marki Peter Pauper Press to wielofunkcyjny przyrząd, który świetnie sprawdzi się w organizacji i planowaniu dnia. Wykonana z wytrzymałego metalu, pozwala na tworzenie notatek i planerów. Niezastąpiona przy bullet journalingu. Zakładka zawiera linijkę i szablon z ikonkami do odrysowania. Po skończonym planowaniu można użyć jej jako zakładki do notesu lub książki!
Oczywiście dostępna u nas jest szeroka gama notatników w piękne kropeczki, czyli takie jak prawdziwi bullett journalowcy lubią najbardziej.
Polecamy szczególnie świetne jakościowo notatniki Leuchttrum.
Zaprojektowane w najmniejszym szczególe. Leuchtturm1917 to czysta forma i funkcjonalne detale. Zawiera pusty spis treści, dzięki któremu można w prosty sposób uporządkować notatki. Kilka ostatnich stron jest perforowanych, aby w razie potrzeby łatwo można było oderwać kartkę. Posiada samoprzylepne etykiety, które pomogą w archiwizacji.
Osobnym zagadnieniem są długopisy, zakreślacze, pisaki, których jest zatrzęsienie. Cienkie, grube, pióra klasyczne a może kolorowe żelopisy. Tak naprawdę to zależy od indywidualnych preferencji. Polecane przez wielu starych „wyjadaczy” w temacie są Pisaki ZIG Clean Color Dot.
To dwustronne pisaki, które wyróżniają się niespotykaną końcówką, która pozwala na wykonanie linii i kropek o różnej grubości. Ułatwią robienie notatek i tworzenie listy zadań, urozmaicą ilustracje, lettering czy scrapbooking. Posiadają pigmentowy tusz na bazie wody, który jest bezwonny, bezkwasowy i wolny od ksylenu. Można go bezpiecznie używać na fotografiach, a dodatkowo jest odporny na światło.
Dla miłośników wyklejanek znajdzie się wiele bloków dekoracyjnych tradycyjnych i samoprzylepnych, brokaty itp. Tak naprawdę nie ma barier a ogranicza was tylko wyobraźnia!
Bullet Journal jest świetna formą na planowanie, praca przy jego tworzeniu przyczynia się również do poprawy kondycji naszego mózgu. Udowodnione naukowo jest przecież, że zapisywanie i dodatkowo zaznaczanie w postaci kolorów przyczynia się do uaktywnienia dwóch półkul mózgowych. Nie pozostało nic innego jak zabrać się do tworzenia swoich dzienników!