Bullet Journal – czym jest i po co go prowadzić? 0
Bullet Journal – czym jest i po co go prowadzić?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta - żaden dostępny na rynku gotowiec nie będzie dopasowany do każdego idealnie. W odróżnieniu od stworzonego przez nas, gdzie planujemy jak chcemy, raz będziemy potrzebować dosłownie parę centymetrów do zanotowania, a innym razem rozpiszemy się na kilka stron. Wszystko dozwolone.

Bullet Journal - jest to metoda organizacji osobistej w formie planeru na papierze, opracował ją Ryder Carroll. Carroll to projektant produktów cyfrowych i autor. Od dzieciństwa miał problemy ze skupieniem, postanowił więc opracować system, który pomoże rozwinąć produktywność. Dzięki temu można organizować nie tylko swoje życie prywatne, lecz także obowiązki pracownicze. System ten opisał w książce „ Metoda Bullet Journal” w 2018 roku.

Niektórzy kuszą się o powiedzenie, iż pierwszą bullet jurnarelką była Bridget Jones, która to w swym słynnym dzienniku skrupulatnie zapisywała parametry życiowe, postanowienia noworoczne, kalorie, promile i ilość nikotyny.

Co powinien zawierać Bullet Journal i co potrzeba by zacząć?

Zasada jest bardzo prosta:
- zapisz w notatniku wszystko to, co pozwoli Ci się nie pogubić
i ogarnąć czas, to, co jest dla Ciebie ważne i to, o czym nie chcesz zapomnieć. Piszesz, co masz aktualnie do wykonania, układasz punktowo i odhaczasz  to, co zrobione. Przesuwasz to, co masz jeszcze do wykonania albo skreślasz i dajesz sobie spokój. Żeby się nie pogubić, stosuje się spis treści. Dla wygody nie według numerów stron, tylko zawartości.

Do stworzenia swojego Bullet Journal potrzebujesz UWAGA! tylko dwóch rzeczy: notatnika i długopisu.

Oczywiście grono estetów będzie wykorzystywało dużo więcej akcesoriów.

Bullet journalerzy dzielą się, z grubsza rzecz biorąc, na dwa obozy: zadaniowców i estetów.

Zadaniowcy zakładają zeszyt żeby wszystko wypunktować, zapisują cele dzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne; lubią robić podsumowanie i się z niego rozliczać. Skupiają się na tym, co jest w zeszycie, a nie jak on wygląda.

Esteci natomiast fizycznie również robią to samo, zapisują swoje życie w notatkach, jednak dla niech największą radość sprawia samo tworzenie. Bardzo ważne jest by ten dziennik wyglądał pięknie, miał styl i cieszył oko. Ma być ślicznie i praktycznie.

Dla estetów do stworzenia swojego dziennika z pewnością pomocne będą:

- Taśmy Washi

Dzięki nim można stworzyć małe zakładki, zastępujące np. spis treści.

Taśma sprawdzi się też do zakrycia błędów, czy po prostu jako element dekoracyjny. Dostępna szeroka gama kolorów wzorów, z pewnością przyciągnie uwagę.

- Pieczątki

U nas w zestawie 70 stempli zamkniętych w cudownej, drewnianej kasetce vintage. Pieczątki świetnie uwydatnią każdy rozdział i dodadzą dekoracyjnego akcentu.

- Linijka Peter

Ta metalowa zakładka marki Peter Pauper Press to wielofunkcyjny przyrząd, który świetnie sprawdzi się w organizacji i planowaniu dnia. Wykonana z wytrzymałego metalu, pozwala na tworzenie notatek i planerów. Niezastąpiona przy bullet journalingu. Zakładka zawiera linijkę i szablon z ikonkami do odrysowania. Po skończonym planowaniu można użyć jej jako zakładki do notesu lub książki!

Oczywiście dostępna u nas jest szeroka gama notatników w piękne kropeczki, czyli takie jak prawdziwi bullett journalowcy lubią najbardziej.

Polecamy szczególnie świetne jakościowo notatniki Leuchttrum.

Zaprojektowane w najmniejszym szczególe. Leuchtturm1917 to czysta forma i funkcjonalne detale. Zawiera pusty spis treści, dzięki któremu można w prosty sposób uporządkować notatki. Kilka ostatnich stron jest perforowanych, aby w razie potrzeby łatwo można było oderwać kartkę. Posiada samoprzylepne etykiety, które pomogą w archiwizacji.

Osobnym zagadnieniem są długopisy, zakreślacze, pisaki, których jest zatrzęsienie. Cienkie, grube, pióra klasyczne a może kolorowe żelopisy. Tak naprawdę to zależy od indywidualnych preferencji. Polecane przez wielu starych „wyjadaczy” w temacie są Pisaki ZIG Clean Color Dot.

To dwustronne pisaki, które wyróżniają się niespotykaną końcówką, która pozwala na wykonanie linii i kropek o różnej grubości. Ułatwią robienie notatek i tworzenie listy zadań, urozmaicą ilustracje, lettering czy scrapbooking. Posiadają pigmentowy tusz na bazie wody, który jest bezwonny, bezkwasowy i wolny od ksylenu. Można go bezpiecznie używać na fotografiach, a dodatkowo jest odporny na światło.

Dla miłośników wyklejanek znajdzie się wiele bloków dekoracyjnych tradycyjnych i samoprzylepnych, brokaty itp. Tak naprawdę nie ma barier a ogranicza was tylko wyobraźnia!

Bullet Journal jest świetna formą na planowanie, praca przy jego tworzeniu przyczynia się również do poprawy kondycji naszego mózgu. Udowodnione naukowo jest przecież, że zapisywanie i dodatkowo zaznaczanie w postaci kolorów przyczynia się do uaktywnienia dwóch półkul mózgowych. Nie pozostało nic innego jak zabrać się do tworzenia swoich dzienników!


 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl