Sekrety idealnych kresek — przewodnik po kredkach artystycznych
Pamiętasz ten moment, kiedy po raz pierwszy trzymałeś w dłoni kredkę, a przed Tobą rozciągała się czysta kartka papieru, zapraszająca do wypełnienia jej obrazami z wyobraźni? A może była to dziecięca kolorowanka? Kredki to nie tylko narzędzie dla dzieci, ale i potężne instrumenty w rękach artystów, którzy za pomocą tych prostych narzędzi potrafią tworzyć magiczne światy i opowiadać poruszające historie.
W tym wpisie skupimy się na świecie kredek artystycznych. Odkryjemy ich historię, poznamy najnowsze trendy i techniki, a także poznamy rodzaje kredek do rysowania.
Świat kredek — historia i znaczenie
Kredki to jedne z najstarszych narzędzi artystycznych — najstarsza kredka liczy sobie ok. 10 tys. lat i została wykonana z kawałka skamieniałej ochry. Początkowo wykonywano je z naturalnych materiałów, takich jak węgiel drzewny, glina i wyżej wymieniona ochra. Były powszechnie używane w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Imperium Rzymskiem. Z biegiem czasu ewoluowały, stając się coraz bardziej wszechstronnym i dostępnym narzędziem.
Dziś kredki artystyczne dają ogromne możliwości. Oferują szeroką gamę kolorów, od delikatnych pasteli po intensywne kolory, od miękkich po twarde i precyzyjne. Ich wszechstronność sprawia, że idealnie nadają się do tworzenia różnorodnych efektów, od delikatnych szkiców po wyraziste malarskie ilustracje. Rośnie także ich popularność w technice mediów mieszanych, np. w parze z temperami lub akwarelą.
Kredki XXI wieku — trendy i nowości
Świat kredek artystycznych nieustannie się rozwija. Pojawiają się nowe rodzaje kredek, narzędzi i technik, które dają twórcom jeszcze więcej możliwości.
Rodzaje kredek artystycznych:
- Kredki tradycyjne (kredki ołówkowe) - najbardziej rozpoznawalne kredki drewniane, składające się z najczęściej cylindrycznej lub sześciokątnej obudowy z kolorowym rdzeniem.
- Kredki akwarelowe: Po zmoczeniu wodą dają efekt akwareli, tworząc delikatne przejścia tonalne. Polecamy kredki akwarelowe Mondeluz od Koh-I-Noor, a dla szukających nowych wrażeń kredki artystyczne Inktense od Derwenta, które stają się wodoodporne po wyschnięciu. Pozwala to na eksperymenty z nakładaniem kolejnych warstw. Kredki akwarelowe świetnie łączą się z farbami akwarelowymi.
- Kredki woskowe wodorozcieńczalne: nietypowe i innowacyjne kredki Neocolor II (link) mogą być stosowane zarówno na sucho, jak i na mokro. Rozpuszczone dają efekt wysokiej jakości farby akwarelowej.
- Kredki woskowe i świecowe: łatwe w użyciu, idealne dla dzieci i początkujących.
- Kredki bezdrzewne: składające się w całości z grafitu.
- Kredki pastelowe: fuzja kredki tradycyjnej z pastelowym rdzeniem.
- Pastele, węgiel i sepia, to teoretycznie również kredki! Zasługują one naszym zdaniem na osobny wpis.
Polecane akcesoria:
- Blender: Pozwala na płynne łączenie kolorów i tworzenie delikatnych przejść tonalnych.
- Burnisher: Przypomina bezbarwny ołówek. Umożliwia uzyskanie połyskliwego szklącego się efektu.
- Wiszer: Stosowane także w innych technikach rysunkowych wiszery służą do rozcierania — sprawdzą się przede wszystkim z kredkami miękkimi.
- Gumka w ołówku: zaostrzona pozwala na wycieranie drobnych elementów oraz tworzenia przejść tonalnych.
Sztuka kredek - Jak rysować kredkami?
Czy kredkami się rysuje, czy maluje? Kredki dla artystów dają wiele możliwości. Można je traktować jak kredki rysunkowe i tworzyć nimi rysunki, można nimi także uzyskać efekty malarskie. Kredki do portretów, czy kredki do detali? Sam zdecyduj! Tworzenie kredkami to szeroka dziedzina, a podstawowe techniki rysowania (lub malowania) kredkami możemy podzielić na:
- Tworzenie rysunku za pomocą małych kropek (stippling). Ich zagęszczenie daje skoncentrowany efekt barwny, a rozproszenie wrażenie lekkości. Tym sposobem można uzyskać bardzo realistyczne efekty.
- Linie równoległe (hatching), to podstawowy sposób na cieniowanie i nadawanie powierzchni kierunku.
- Linie przecinające się (cross-hatching) pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych tekstur.
- Wypełnianie jednolitych dużych obszarów żywymi kolorami można uzyskać każdą z powyższych metod. Kreskując tam i z powrotem uzyskamy intensywniejszy efekt.
- Ruch kolisty pozwala na uzyskanie subtelnej i miękkiej tekstury. Jest to metoda idealna do tworzenia płynnych przejść i mieszania kolorów.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jakie kredki wybrać na początek?
Początkującym polecamy gotowe zestawy kredek, które oferują szeroką gamę kolorów w przystępnej cenie. Warto zwrócić uwagę na twardość kredek – nie mają one oznaczenia twardości, ale receptura użyta przez poszczególnych producentów odróżnia je od siebie. Profesjonalne kredki cechują się wysokim napigmentowaniem i światłoodpornością. Jeśli nie wiesz, na jaką markę się zdecydować polecamy zakupienie kilku kredek na sztuki lub wypróbowanie ich w sklepie stacjonarnym.
Jak pielęgnować kredki?
Kredki należy przechowywać w odpowiednich warunkach, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Ostrzenie kredek to ważny element rysowania – ostre końcówki zapewniają precyzję i kontrolę nad linią. I uwaga: ostatnią rzeczą, która powinna spotkać nasze kredki, to upadek z dużej wysokości – istnieje wtedy ryzyko połamania rdzenia kredki, co sprawi, że będzie się kruszyć mimo naostrzenia.
Wskazówki ekspertów dla początkujących
A co jeśli popełnię błąd?
Najlepszym sposobem na naukę rysowania kredkami jest po prostu zacząć rysować. Popełnianie błędów jest częścią procesu uczenia. Eksperymentuj z różnymi kolorami, technikami i kompozycjami oraz papierami, aby odkryć, co działa dla Ciebie i z czym czujesz się komfortowo.
Obserwuj innych artystów
Istnieje wielu znanych artystów, którzy tworzą imponujące dzieła wyłącznie za pomocą kredek. Ich prace stanowią inspirację dla początkujących i doświadczonych artystów. Przed Tobą wiele technik rysowania kredkami do odkrycia! Poszukaj w sieci prac Pabla Picassa, Claude'a Moneta, czy rodzimych artystów — Witkacego, czy Artura Grottgera.
Podłoże ma znaczenie
Eksperymentuj z różnymi rodzajami papierów. Sprawdź czy odpowiada Ci gładszy, czy ten o wyraźniejszej teksturze. Sprawdź jakie efekty można uzyskać rysując na kolorowych kartkach!
Inwestuj w dobrej jakości materiały
Taniość nie zawsze oznacza jakość. Inwestuj w dobrej jakości kredki, papier i inne narzędzia, aby zapewnić sobie komfort i przyjemność podczas rysowania. Tanie kredki artystyczne potrafią być „gumowate”, łamliwe i słabo kryjące. Każdy, kto na przełomie lat 90 i 00 miał do czynienia z cool „piórnikiem kupowanym z zawartością” prawdopodobnie pamięta ich "gumowatość" i trud związany z pokolorowaniem czegokolwiek.
Dobra zabawa to klucz do sukcesu
Rysowanie kredkami to świetny sposób na relaks i zabawę. Nie traktuj tego jako obowiązku, ale jako przyjemną formę spędzania wolnego czasu. Lubisz kolorowanki? Kredki do kolorowania? Może to sposób na relaks dla Ciebie?
Jakie są najlepsze kredki do rysowania?
Takie, które spełniają nasze oczekiwania. Przed zakupem sprawdź opinie i recenzje produktu. Zakupuj kredki artystyczne znanych producentów takich jak Faber-Castell, Derwent, Steadtler, Caran d'Ache, Winsor & Newton, Koh-I-Noor.
Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby czerpać przyjemność z rysowania/malowania kredkami. Nie bój się eksperymentować, skup się na dobrej zabawie i odkryj swój własny artystyczny styl!
Kredki artystyczne w swojej prostocie otwierają przed nami drzwi do świata kreatywności i wyrażania siebie. Dzięki nim możemy tworzyć małe i duże dzieła sztuki, relaksować się przy kolorowance, czy opowiadać historie i dzielić się swoimi emocjami.
Nie czekaj dłużej – chwyć kredkę w dłoń i daj upust swojej wyobraźni!
Najwyższej jakości kredki artystyczne znajdziesz w naszym sklepie on-line oraz sieci sklepów stacjonarnych.
- Jeśli szukasz gotowego zestawu profesjonalnych kredek, to sprawdź oferowane przez nas zestawy kredek artystycznych
- Jeśli interesują Cię kredki artystyczne na sztuki, to w Storm - sklep plastyczny znajdziesz ich szeroki wybór
- Szukasz pomysłu na kreatywny prezent? Sprawdź nasze zestawy rysunkowe z kredkami i nie tylko
- Chcesz sprawdzić jakie kredki Ci odpowiadają lub poradzić się eksperta? Odwiedź jeden z naszych sklepów stacjonarnych. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
Mamy nadzieję, że ten wpis blogowy był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami z rysowania kredkami, zapraszamy do pozostawienia komentarza poniżej lub do kontaktu z naszą obsługą klienta, która postara się odpowiedzieć na Twoje pytania.
Sława Sznajder-Kuźnicka
Bardzo ciekawe dla fanów i miłośników kredek i kolorowania....nie umiem i nigdy nie umiałam rysować, ale pamiętam, że od najmłodszych lat kochałam zapach i kolory kredek. I tak mi wa zostało....dzisiejsze kredki to arcydzieła same w sobie, a o oceanie z nimi to dla mnie jajwiększa frajda,