
W ostatnim wpisie pisaliśmy o akwarelach i o tym, czego będziemy potrzebować do naszej przygody z farbami akwarelowymi. Mamy nadzieję, że próbniki przygotowane, więc najwyższy czas na działanie! Jeżeli jeszcze nie wiecie czego potrzebujecie, to informacje znajdziecie tutaj.
Podstawowe techniki akwarelowe:
Mokre na suchym
Najpopularniejsza technika początkujących, ale także bardzo wygodna, jeśli korzystamy z papierów o małej gramaturze. Podczas tej techniki używamy mało wody, dzięki czemu papier nie powinien się falować. Taka akwarela charakteryzuje się wyraźnym konturem oraz wysokim nasyceniem. Wet on dry sprawdzi się także przy detalach i poprawkach.
Suchy pędzel
Podobnie jak wyżej, ale pędzel pozostaje suchy lub z jak najmniejszą ilością wody i nakładamy praktycznie czystą farbę na papier. Dzięki tej technice, jeśli mamy papier z fakturą, możemy uzyskać delikatne przetarcia.
Mokre w mokre
Na zwilżony papier za pomocą gąbeczki lub czystego pędzla nakładamy farbę wymieszaną wcześniej na paletce. Na taką plamę możemy od razu nakładać kolejny kolor, dzięki czemu uzyskamy piękne i delikatne przejścia. Warto pamiętać, że ta technika często przynosi nieprzewidywalne efekty, gdyż pigment rozlewa się we wszystkich kierunkach.
Malowanie warstwami
Bardzo ważna technika, jeśli chcemy uzyskać bogatą głębię naszej akwareli. Należy jednak pamiętać, aby poprzednia warstwa całkowicie zaschła, inaczej możemy uzyskać niepożądane rozmycia.
Poprawki
Jeżeli farba rozlała nam się w niepożądane miejsce lub nałożyliśmy zbyt ciemny odcień, możemy spróbować delikatnie ją zmyć. Należy jednak pamiętać, że nie uzyskamy już czystej bieli papieru, a przy nadmiernym szorowaniu możemy uszkodzić jego strukturę. W celu wymycia koloru należy użyć miękkiego i delikatnie wilgotnego pędzelka (nie mokrego) i delikatnie niczym gumką ścierną należy spróbować wytrzeć obszar.
Dodatki do akwareli
sól kuchenna - gdy nałożymy świeżą farbę, od razu możemy rozsypać niewielką ilość soli. Gdy farba wyschnie, powstaną niewielkie plamki, które mogą imitować śnieg czy pył.
alkohol - wokół pociągnięć pędzla z alkoholem farba się odbarwi, a pigment zbiera na krawędziach. Jest to także sposób retusz, jeśli w jakimś miejscu potrzebujemy jaśniejszy odcień
chusteczka higieniczna - czyli idealny sposób na stworzenie nieba i chmur, a także gęstych koron drzew. Gdy mamy dużą mokrą plamę wystarczy delikatnie zebrać nadmiar farby delikatnym pociągnięciem lub przyciśnięciem do powierzchni
płyn maskujący - bardzo przydatny gadżet, dzięki któremu już na początku możemy zabezpieczyć biała obszary z gwarancją, że żadna farba nie zabarwi danego obszaru. Szczególnie polecany, gdy pierwsze plamy malujemy szerokie, ale w efekcie chcemy uzyskać wyraźne bliki, np. architektura, szklane przedmioty, obiekty makro czy jasny wzór.
Kilka wskazówek dla początkujących
Szkic.
Jeżeli jesteśmy gotowi do malowania, to warto na początku stworzyć delikatny szkic. Bardzo często szkice pod akwarele wykonuje się w rogu papieru, na którym będziemy malować, zaznaczając kontrasty i obiekty, które będą budować obraz. Wówczas nie rozrysowujemy ponownie naszego rysunku na całej kartce.
Podczas tworzenia swojej pracy i wstępnego szkicu warto pamiętać, że jeżeli ołówka nie wymażemy na czas, wówczas może pozostać na naszej pracy. Rysując szkic pod akwarelę, należy to robić wyjątkowo delikatnie.
Woda urody doda.
Woda w akwareli odgrywa kluczową rolę i nie powinniśmy jej się bać. Bardzo często początkujący artyści używają bardzo mało wody, przez co akwarele nie posiadają swojej lekkości i wrażliwości. Mała ilość wody może wynikać też ze słabej jakości pędzli, więc warto używać takich, które dobrze ją chłoną.
Zaplanuj biel
Należy pamiętać, że do bieli nie wrócimy, jeśli nie zaplanujemy tego na początku. W tym celu idealnie sprawdzi się płyn maskujący, wówczas nie musimy się martwić o biele.
Nie używaj kolorów prosto z tubki/kostki
Warto nauczyć się mieszania kolorów, a przynajmniej próbować i nie poddawać się. Do mieszania kolorów wystarczy nam klasyczna plastikowa biała paletka. Dzięki mieszaniu kolorów uzyskamy bardziej naturalny efekt.
Maluj warstwami
Akwarela jest szybka do tworzenia szkiców, ale jeżeli chcemy stworzyć cały obraz czy ilustrację, to należy poświęcić na to kilka warstw. Mając to na uwadze, musimy odczekać od kilku do kilkudziesięciu minut, zanim wyschnie poprzednia warstwa.
Mając powyższą wiedzę, nie pozostaje nic innego jak wziąć pędzle w dłoń i oddać się twórczemu szaleństwu!