
Producent
Zestaw / na sztuki
Rodzaj
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Dlaczego Storm Plastyczny?
Działamy od 1990 roku, mamy więc już 34 lata doświadczenia na polskim rynku artykułów plastycznych.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 200 zł!
Oferujemy wysokiej jakości produkty, które będą niezbędne w pozłotnictwie i konserwatorstwie. Nasze szelaki to naturalne płatki żywicy rozpuszczalne w spirytusie, idealne do konserwacji powierzchni oraz zabezpieczania powierzchni w różnych projektach.
Czym są szelaki i politury? Tradycyjne środki do wykańczania drewna
Żywica szelakowa jest pozyskiwana z wydzielin owadów, znanych jako czerwce, które żyją na specjalnych drzewach szelakowych w Indiach i Tajlandii. W zależności od rodzaju drzewa, na którym żerowały larwy, szelak może przybierać różne barwy - od żółtej po ciemnobrązową.
W procesie produkcyjnym szelak często jest oczyszczany i wybielany, co pozwala uzyskać bezbarwny produkt, szczególnie ceniony na rynku.
Aby przygotować własną politurę, należy wrzucić płatki szelaku do słoja i zalać je spirytusem w odpowiednich proporcjach. Następnie trzeba szczelnie zamknąć pojemnik i pozostawić go w ciepłym, suchym miejscu przez co najmniej 24 godziny, od czasu do czasu mieszając. Gdy szelak naturalny całkowicie się rozpuści, należy przefiltrować politurę, aby usunąć nierozpuszczone płatki i drobiny. Roztwór można także pozostawić na pewien czas do odparowania, aby uzyskać odpowiednią gęstość.
Rodzaje szelaków i politur – czym się różnią?
Wyróżnia się szelak do drewna w czterech podstawowych odmianach. Pierwszym z nich jest sonne, który jest nazywany również bielonym. Jest to niemalże bezbarwny rodzaj, który jest najbardziej cenioną odmianą na rynku. Powstałe z niego politury są niemal przezroczyste, a jego stosowanie wymaga wprawy i doświadczenia. Do najpopularniejszych odmian należą lemon i orange, które charakteryzują się kolejno żółtą i pomarańczową barwą. Są najczęściej wybierane przez wzgląd na niski poziom trudności podczas nakładania oraz ze względu na to, że kolor pasuje do większości podstawowych gatunków drewna. Ostatnim rodzajem jest rubinowy szelak. Politura wykonana z tej odmiany charakteryzuje się ciemną barwą. Warto zaznaczyć, że w specjalistycznych sklepach konserwatorskich znaleźć można szelak wybielony chlorem, który cechuje najczystsza i najjaśniejsza barwa, ponieważ chlor w całości pozbawia szelak żółtego pigmentu.
Ważnym rozróżnieniem jest również podział na szelak do drewna nieodwoskowiony oraz odwoskowiony. Wersja nieodwoskowiona dotyczy przede wszystkim odmian lemon i orange. W przypadku wersji bielonej i rubinowej trudno jest znaleźć produkt posiadający naturalny wosk, ponieważ większość z nich jest sprzedawana już po oczyszczeniu.
Zastosowanie szelaków i politur w renowacji
Politurowanie to jedna z licznych technik wykańczania drewna. Kojarzona jest ona z meblami pochodzącymi z dawnych epok, których renowacja i konserwacja wynika z wieku tych właśnie mebli. Zdarza się jednak, że temu zabiegowi poddawane są również nowsze modele, które stylizowane są na stylowe lub antyki. Politurowanie polega na nakładaniu na drewno roztworu, którego składnikiem są płatki szelaków.
Głównym celem politurowania jest nadanie drewnianej powierzchni niezwykle gładkiego wykończenia, które charakteryzować się będzie wysokim połyskiem. Zawarta w politurze żywica sprawia jednocześnie, że mebel jest szlachetnie konserwowany. Politura nie zmienia koloru drewna, a uwydatnia naturalną barwę oraz piękno usłojenia.
Jak nakładać szelak i politurę? Porady dla początkujących
Położenie politury w poprawny sposób nie jest tak łatwe, jak mogłoby się niektórym wydawać. Jest to zabieg, którego odpowiednie wykonanie wymaga wprawy, doświadczenia oraz wiedzy w zakresie tego tematu. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nauki w dziedzinie szelaków i politury, jest wybranie nieodwoskowionej wersji szelaków lemon lub orange, ponieważ te odmiany dobrze i szybko się rozpuszczą, a także ładnie rozprowadzą się na meblu. Politura ta będzie co prawda bardziej mętna niż ta wytworzona z bielonych szelaków, ale na efekt końcowy nie będzie to miało aż takiego wpływu. Warto czerpać wiedzę od doświadczonej w tym zakresie osoby, która pokaże odpowiednią technikę i przekaże wiedzę, która pozwoli na wysokiej jakości politurowanie. Roztwór, który został zrobiony z odwoskowionego szelaku jest twardszy i bardziej żywiczny, co przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo zostawienia smug na drewnianej powierzchni.
Warto również zaznaczyć, że podczas politurowania powinno się używać kilku roztworów, przy czym każdy powinien wyróżniać się innym poziomem stężenia. Mocniejsze politury powinny być stosowane na początku prac. Z czasem stężenie powinno się zmniejszać, dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć oczekiwany efekt.