
Producent
Zestaw / na sztuki
Cena
-
od
do
Klej stolarski, znany również jako klej glutynowy
To klej oparty na glutynie, który był używany już w starożytnym Egipcie do klejenia drewna, skór i papirusów. Klej stolarski jest dostępny w postaci małych granulek, których jaśniejszy kolor świadczy o lepszej jakości kleju. Jest to klej ekologiczny o szybkim schnięciu i dobrej zdolności wiązania.
Klej "perełka" charakteryzuje się wysoką lepkością, elastycznością, doskonałą adhezją i jest nieszkodliwy dla zdrowia. Znajduje zastosowanie w klejeniu papieru, kartonu, tkanin, drewna, materiałów drewnopochodnych, fornirowania oraz przy przygotowywaniu podobrazi.
Kleje kostne i skórne
Kleje kostne i skórne (glutynowe)
Są rodzajem klejów stosowanych w różnych dziedzinach, takich jak stolarstwo, renowacja mebli, konserwatorstwo i rzemiosło skórzane. Klej glutynowy, tzw. 'perełka’, występuje w czterech najpopularniejszych odmianach:
- kostnej
- skórnej
- króliczej
- rybiej
Z klejów glutynowych najczęściej stosowane są w meblarstwie kleje kostne i skórne, dwa pozostałe – rybi i króliczy używane są do precyzyjnych elementów artystycznych jak klejenie intarsji i inkrustacji oraz w pozłotnictwie.
Przygotowanie:
- Perełki kleju wsypujemy do małego garnuszka lub słoika, zalewamy wodą i namaczamy (wlewamy wody tyle, by zakryła klej – zazwyczaj jest to proporcja 1:1). Odstawiamy na 2-3 godziny, w których czasie granulki kleju wchłoną wodę i napęcznieją. Raz na jakiś czas mieszamy, by klej się nie zbił w grudki.
- Wstawiamy napuchnięty klej w słoiku w większy garnek wypełniony wodą, tak by stworzyć kąpiel wodną, w której nasz klej będzie się cały czas podgrzewał i rozpuszczał, ale ważne, żeby się nie gotował (ok. 60°C ).
- Postawienie kleju bezpośrednio na ogniu, spowodowałby jego bardzo szybkie przypalenie i utratę tym samym wszelkich właściwości klejących.
- Jego konsystencja nie może być gęsta – smugi kleju powinny swobodnie ściekać z pędzla. Jeśli chcemy go jeszcze rozrzedzić, dodajemy trochę wody (najlepiej już podgrzanej), a jeśli chcemy zagęścić – podgrzewamy dłużej, by jej nadmiar odparował.
- Rozpuszczony i ciepły klej jest gotowy do użycia.
Ważne jest jednak zaznaczyć, że klej stolarski nie jest wodoodporny i nieodporny na korozję biologiczną, dlatego powinien być stosowany tylko we wnętrzach. Klej stolarski jest popularny wśród stolarzy, konserwatorów mebli oraz artystów, a jego zastosowanie obejmuje renowację mebli drewnianych sprzed 1945 roku, gruntowanie podobrazia w malarstwie oraz naprawy w gospodarstwach domowych.
Klej można zostawić do zastygnięcia oraz używać po ponownym podgrzaniu w kąpieli wodnej, zalecane jest jednak trzymanie go w chłodnym miejscu. Ze względu na to, że jest pochodzenia zwierzęcego, może zacząć pleśnieć, gdy jest przetrzymywany za długo.
Polecamy postępować zgodnie z instrukcją producenta.