
Zestaw / na sztuki
Typ
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Dlaczego Storm Plastyczny?
Działamy od 1990 roku, mamy więc już 34 lata doświadczenia na polskim rynku artykułów plastycznych.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 200 zł!
Formy przestrzenne mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęstszy podział obejmuje rzeźbiarstwo i ceramikę. Nie są to jednak dwie wykluczające się dziedziny – przeciwnie, mają ze sobą wiele wspólnego. Obie dotyczą tworzenia w trzech wymiarach. Często łączą je również wykorzystywane materiały, ponieważ zarówno ceramika, jak i rzeźbiarstwo może wykorzystywać glinę. Istotny podział występuje również w kwestii tego materiału. Pierwszą, choć nie najmłodszą wersją gliny jest samoutwardzalna glina, która jak sama nazwa wskazuje – nie wymaga użycia pieca, ponieważ potrzebuje ona jedynie czasu, aby stwardnieć. Większymi tradycjami w sztuce wyróżnia się glina rzeźbiarska naturalna, która wykorzystywana jest od bardzo dawna.
Gliny naturalne
Czym jest glina rzeźbiarska i jakie są jej rodzaje?
Glinka naturalna rzeźbiarska to wszechstronny materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w sztuce, rzeźbiarstwie oraz sztukatorstwie. Glina to naturalny materiał, który pozwala na wyrażenie bogactwa tekstur i faktur. Artysta może manipulować powierzchnią gliny, tworząc gładkie formy, ale także te szorstkie i chropowate; rzeźbić ekspresyjne, organiczne formy przestrzenne. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym artystą czy doświadczonym rzeźbiarzem, nasza kategoria naturalnych glin rzeźbiarskich zapewnia Ci wszechstronność i jakość, które pozwolą Ci na wyrażenie swojej kreatywności w najdoskonalszy sposób. Wybierając nasze naturalne gliny rzeźbiarskie, inwestujesz w doskonałe narzędzie. Przygotuj się na niezwykłą przyjemność z rzeźbienia i twórz dzieła, które zachwycą twoich odbiorców.
Zastosowanie gliny rzeźbiarskiej
W ceramice glina wykorzystywana jest do tworzenia kubków, naczyń oraz rzeźb ceramicznych przeznaczonych do wypalania w piecu ceramicznym. Formy przeznaczone do wypalenia w piecu ceramicznym muszą spełniać określone wymogi technologiczne, np. istotna jest grubości ścianki formy; przyjmuje się, że nie może ona przekraczać 1 cm. Stosuje się różne techniki formowania ceramiki np. technika wałeczków, która polega na lepieniu ścianek formy z przygotowanych wcześniej glinianych wałeczków; łączy się je, tworząc spójną płaszczyznę. Dodatkowo glinę można odciskać w gotowych formach gipsowych lub toczyć na kole garncarskim. Polecamy również gliny samoutwardzalne, które nie wymagają użycia pieca w celu zastygnięcia masy.
W rzeźbiarstwie glina wykorzystywana jest do lepienia na przygotowanym wcześniej stelażu przygotowywanego z drutu i drewna. Takie formy nie nadają się do wypalenia w piecu. Gliniana forma jest jedynie etapem tworzenia rzeźby. W celu jej utrwalenia zdejmuje się z niej formę (gipsową lub silikonową), a następnie odlewa w docelowym materiale. W trakcie pracy glinę należy stale delikatnie zraszać wodą, aby uniknąć jej wysuszenia i pękania.
Nie wypaloną glinę naturalną można używać wielokrotnie, po jej zaschnięciu wystarczy ją namoczyć w wodzie, a następnie wyrobić jak ciasto.
Jak wybrać odpowiednią glinę rzeźbiarską?
W naszej ofercie znajduje się glina rzeźbiarska marki Astra oraz od firmy Szmal. Pierwsza z wymienionych oferuje ten materiał w przedziale wagowym od 520 g do 1 kg. Glina ta może być wykorzystywana zarówno podczas zajęć plastycznych, ceramicznych, zajęć z rzeźby, jak i w trakcie pracy z dziećmi czy zajęć terapeutycznych, ponieważ glina naturalna jest nieoceniona w tym kontekście. Glina firmy Astra nadaje się do ręcznego modelowania, rzeźbienia, kształtowania na toczku czy do odciskania form gipsowych. Można również za jej pomocą tworzyć przedmioty za pomocą metody wałeczków. W przypadku przyschnięcia gliny wystarczy delikatnie zwilżyć ją wodą, aby odzyskała one swoje właściwości plastyczne. Jeśli formowanie zostanie ukończone, przedmiot można poddać wypalaniu w piecu, które powinno odbywać się w temperaturze 850 – 1200 stopni Celsjusza.
Drugą firmą, której glina rzeźbiarska znajduje się w naszej ofercie, jest Szmal. Materiał oferowany przez tę firmę, podobnie jak ten marki Astra, nadaje się do modelowania, rzeźbienia, formowania na toczku oraz do odlewania form gipsowych. Jednak firma Szmal oferuje glinę w aż trzech wariantach. Pierwszym z nich jest klasyczna glina naturalna. Jej wypalanie powinno odbywać się w temperaturze od 850 do 1790 stopni Celsjusza, a w trakcie wypalania zyskuje piękny, czerwony kolor. Drugą możliwością jest czarna glina rzeźbiarska, którą powinno wypalać się w temp. od 950 do 1280 stopni Celsjusza. Podczas wypalania glina uzyskuje kremowy kolor. Ostatnim kolorem, który znajduje się w naszej ofercie, jest czerwony. Wypalanie tej odmiany wiąże się z temperaturą między 950, a 1230 stopni. Otrzymana glina może mieć różny kolor – przy 950 stopniach glina staje się jasno ceglasta, ale im wyższa temperatura, tym ciemniejszy kolor. Każda odmiana gliny od firmy Szmal oferowana jest w przedziale od 1 kg do 10 kg.
W naszym sklepie plastycznym znajdziesz również narzędzia rzeźbiarskie i akcesoria, które ułatwią Ci pracę z gliną naturalną. Od narzędzi do wycinania i wygładzania po różnego rodzaju szpatułki i szpachelki rzeźbiarskie, dostarczymy Ci niezbędne produkty, abyś mógł w pełni rozwinąć swoją kreatywność.